Ámbár a klimatikus viszonyok nem ideálisak, de Dánia – Magyarországhoz hasonlóan – kimondott agrárország. Csak tőlünk eltérően itt remekül meg is lehet ebből élni. Erre nagyszerű példa az iskola tőszomdszédságában (voltaképp az iskolától bérelt egykori csűrökben és gazdasági épületekben) működő biofarm és -üzlet. Habár a világ végének tűnik, mégis egész nap jönnek-mennek a vásárlók. Valódi nagyvállalkozásról van szó, amelynek itt a székhelye és „látogatóközpontja”, de alapvetően más helyszíneken termel. Fő jellemzője, hogy bioételeket, illetve ahogy itt mondják: ökológiai ételeket gyárt. Ennek van egy szigorúbb feltételeknek eleget tevő minősítése is, az ún. biodinamikus termék, de hogy ez pontosan miben és miért több, többszöri magyarázás ellenére sem sikerült megértenünk nekünk külföldieknek.
Az üzlet egy szokásos dán módon – rusztikus épület modern átalakításával – kialakított hodály. A termékek skálája igen széles: a tejtermékektől a zöldségen át az édességekig és alkoholfélékig mindenféle kapható, sőt, még higiénés és kozmetikai termékek is vannak. Nyilvánvaló, hogy ezeket nem mind itt állítják elő (a banánt vagy a bort például egészen biztosan nem), de ellenőrzött forrásból, módon és szállítási láncon juttatják célba.
Ami az árakat illeti: Skandinávia úgy általában véve igen drága ország, ezen belül Dánia különösen is, főleg az élelmiszerek tekintetében (ennél csak Izland és Grönland drágább, ahová mindent úgy kell odahajókázni). Ráadásul ahogy másutt, mondjuk odahaza nálunk is, a bioélelmiszerek drágábbak a hagyományosaknál. Ez alapján tehát lehet némi fogalmunk az arányokról – még a helyiek is drágállották az árakat.
A farm nem csak elárusítóhely, hanem valóban termelnek is itt a környéken fekvő 90 hektáron, bár az össztermelésnek csak mintegy 20%-át, mert a föld erre agyagos, nem a legmegfelelőbb. Még iskolák számára is vannak „tanulóparcellák”, ahol a tanév során gyermekek gazdálkodnak, és a szezon végén saját terményeiket vihetik haza. Ehhez hasonló módon gazdálkodói kurzusokat is tartanak érdeklődőknek. Összességében látható tehát, hogy nem a puszta üzleti nyereség a cél, hanem egyfajta személetformálás – éppúgy, mint a népfőiskoláknál. Életben akarják tartani valamilyen modern formában az egykori paraszti életmódot és szemléletet, ami persze részben hosszú távú üzleti és nemzeti érdek is. Ennek megfelelően nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy megtalálják a „rentábilitás és a fenntarthatóság közötti egyensúlyt”. Igazán jól hangzik, nem?
Az üzlet mellett épp éttermet alakítanak ki, ahol a helyben termelt és készített (a profi konyha már kész is) fogásokat tálalják fel, és rendezvényeket is tartanak. Emellett fontos profil a házhoz szállítás (mintegy 30.000 családnak visznek ki naponta élelmiszercsomagokat, ha jól vettem ki, akkor alapanyagokat), illetve komplett élelmezést biztosítanak intézmények számára is (ahogy a mi iskolánk esetében is teszik). És hogy mindez vajon jó üzlet-e? Minden bizonnyal az lehet, hiszen a cégvezető ismertetése szerint javában terjeszkednek Németország felé. Ki tudja, talán egyszer hozzánk is elérnek. Valószínűleg előbb, minthogy hasonló színvonalú magyar cég létezne a piacon...